  • Mfr # BULK-RS-N90-81
  • Zoro # G1934190
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N90-81
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tear Strength
25 N/mm
Compression Set
25 %
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Color
Black
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Shape
Roll
Density
1.36 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 30 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in