  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1078
  • Zoro # G102586478
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-1078
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %