  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1081
  • Zoro # G002586196
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS50-1081
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
2.5 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Color
Black
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi