  • Mfr # BULK-RS-NHS70-1030
  • Zoro # G302584311
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-1030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Chemical Resistance
Fair
Color
Black
Material
Neoprene
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Shape
Roll
Density
1.32 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi