  • Mfr # BULK-RS-NHS70-1031
  • Zoro # G702584232
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-1031
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
3 mm
Overall Length
30 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Weather Resistance
Excellent
Density
1.32 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Color
Black
Shape
Roll
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Material
Neoprene
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %