  • Mfr # BULK-RS-N40-950
  • Zoro # G002583218
/ea
See details
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40-950
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
35 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Material
Neoprene
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Shape
Roll
Color
Black
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %