  • Mfr # BULK-RS-N60-975
  • Zoro # G202585944
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N60-975
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
35 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Color
Black
Shape
Roll
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
33 %