  • Mfr # BULK-RS-N50-944
  • Zoro # G9817936
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-944
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
40 ft
Width
36"
Length
40 ft.
Thickness
1/4"
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Type
Commercial Grade
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 40 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good