  • Mfr # BULK-RS-N60FP-71
  • Zoro # G302582980
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60FP-71
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
40 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Compression Set
28 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Density
1.6 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi