  • Mfr # BULK-RS-N70-916
  • Zoro # G602583809
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-916
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
40 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Roll
Compression Set
33 %