  • Mfr # BULK-RS-N30-264
  • Zoro # G002585939
/ea
See details
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-264
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
45 ft
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Color
Black
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Material
Neoprene
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi