  • Mfr # BULK-RS-N30-296
  • Zoro # G402586123
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-296
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
50 ft
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Color
Black
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %