  • Mfr # BULK-RS-N60FP-54
  • Zoro # G102586270
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60FP-54
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Maximum Temperature
200 Degrees F
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Material
Neoprene
Compression Set
28 %
Tensile Strength
1,000 psi