  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1040
  • Zoro # G702585932
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS50-1040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
50 ft
Overall Thickness
3 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Color
Black
Tensile Strength
1,500 psi
Material
Neoprene
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Shape
Roll
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %