  • Mfr # BULK-RS-N30-221
  • Zoro # G602585070
/ea
See details
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N30-221
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
55 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Color
Black
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,000 psi