  • Mfr # BULK-RS-N50-978
  • Zoro # G102584917
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-978
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
55 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
Grade
Standard
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Color
Black
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Water Resistance
Density
1.5 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %