  • Mfr # BULK-RS-N30-6
  • Zoro # G302585448
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-6
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Smooth
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %