  • Mfr # BULK-RS-N40-1015
  • Zoro # G702583952
/ea
See details
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40-1015
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Material
Neoprene
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %