  • Mfr # BULK-RS-N50-1000
  • Zoro # G002585274
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-1000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
Shape
Roll
Black
Density
1.5 g/cc
Oil Resistance
Good
Material
Neoprene
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
33 %
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi