  • Mfr # BULK-RS-N60FP-4
  • Zoro # G402586093
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60FP-4
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Compression Set
28 %