  • Mfr # BULK-RS-N70-926
  • Zoro # G302583499
/ea
See details
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N70-926
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Standard
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Roll
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %