  • Mfr # BULK-RS-NHS50-947
  • Zoro # G702585666
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-947
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
1.5 mm
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Adhesive Type
Plain Backing
Material
Neoprene
Density
1.32 g/cc
Texture
Smooth
Color
Black
Oil Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi