  • Mfr # BULK-RS-N30-287
  • Zoro # G502586368
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-287
Overall Width
36 in
Overall Thickness
1 in
Overall Length
6 ft
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Color
Black
Texture
Smooth
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi