  • Mfr # 1515-3/8X12X10
  • Zoro # G214760902
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1515-3/8X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Length
10 ft
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
Thickness Tolerance
0.047 in
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Material
SBR
Oil Resistance
Poor
Color
Black
Maximum Temperature
175 Degrees F
Minimum Temperature
-25 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi