  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-130
  • Zoro # G802582831
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Elongation
200 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-RSBR60-130
Overall Length
15 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Elongation
200 %
Standard
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Excellent
Tear Strength
16 N/mm
Tensile Strength
400 psi
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Shape
Roll
Fair
Maximum Temperature
200 Degrees F
Compression Set
38 %