  • Mfr # BULK-RS-SBR60-99
  • Zoro # G502582735
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBR60-99
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
15 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Fair
Shape
Roll
Tensile Strength
400 psi
Tear Strength
16 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Material
SBR
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Compression Set
38 %