  • Mfr # BULK-RS-SBR75-220
  • Zoro # G602582529
Durometer
75A
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-SBR75-220
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
75A
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Density
1.5 g/cc
Compression Set
38 %
Tensile Strength
800 psi