  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-177
  • Zoro # G102582470
Durometer
60A
Elongation
200 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-RSBR60-177
Overall Length
6 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Durometer
60A
Elongation
200 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tear Strength
16 N/mm
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Shape
Roll
Texture
Smooth
Tensile Strength
400 psi
Red
Maximum Temperature
200 Degrees F
Compression Set
38 %