  • Mfr # 2840-3/16X12X10
  • Zoro # G114760965
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 GE
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2840-3/16X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 GE
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
Thickness Tolerance
0.020 in
Texture
Smooth
Oil Resistance
Fair
Chemical Resistance
Good
Material
Silicone
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
400 Degrees F
Tensile Strength
850 psi