  • Mfr # BULK-RS-S50CFDA-35
  • Zoro # G4788321
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Semi-Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S50CFDA-35
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Semi-Clear
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
500 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 508, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
Tensile Strength
1,200 psi
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Tear Strength
23 N/mm
Maximum Temperature
500 Degrees F
Water Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Fair
Chemical Resistance
Good
Shape
Roll
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Abrasion Resistance
Poor
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Semi-Clear, Durometer 50A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 508, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,200 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good