  • Mfr # BULK-RS-S30-122
  • Zoro # G702583853
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-122
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
15 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Shape
Roll
Oil Resistance
Fair
Maximum Temperature
400 Degrees F
Material
Silicone
Density
1.15 g/cc
Tensile Strength
850 psi
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Compression Set
35 %