  • Mfr # BULK-RS-S30-112
  • Zoro # G702584973
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S30-112
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Density
1.15 g/cc
Color
Red
Tear Strength
8 N/mm
Compression Set
35 %
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
850 psi