  • Mfr # BULK-RS-S30-195
  • Zoro # G902585176
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-195
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Maximum Temperature
400 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Adhesive Type
High-Temp
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Water Resistance
Good
Tensile Strength
850 psi
Oil Resistance
Fair
Shape
Roll
Density
1.15 g/cc
Color
Red
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Compression Set
35 %