  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-448
  • Zoro # G802583661
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-448
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
1 mm
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Density
1.25 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Tear Strength
15 N/mm
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Shape
Roll
Texture
Smooth
Compression Set
10 %
Maximum Temperature
450 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Abrasion Resistance
Poor
Material
Silicone
Tensile Strength
700 psi