  • Mfr # BULK-RS-S30-138
  • Zoro # G002583522
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-138
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Water Resistance
Good
Compression Set
35 %
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Color
Red
Texture
Smooth
Material
Silicone
Chemical Resistance
Good
Density
1.15 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
8 N/mm
Tensile Strength
850 psi