  • Mfr # BULK-RS-S30-161
  • Zoro # G102584092
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-161
Overall Width
36 in
Overall Length
35 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standard
Oil Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
8 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Shape
Roll
Tensile Strength
850 psi
Compression Set
35 %