  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-407
  • Zoro # G802585955
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S50FDA-407
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
40 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Water Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Abrasion Resistance
Poor
Tensile Strength
700 psi
Tear Strength
15 N/mm
Chemical Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Color
Red
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Material
Silicone
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
10 %