  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-461
  • Zoro # G002583287
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-461
Overall Width
36 in
Overall Length
40 ft
Overall Thickness
0.5 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Poor
Water Resistance
Good
Material
Silicone
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
700 psi
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Tear Strength
15 N/mm
Color
Red
Density
1.25 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Compression Set
10 %