  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-465
  • Zoro # G002583362
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-465
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Length
40 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Oil Resistance
Fair
Tear Strength
15 N/mm
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Compression Set
10 %