  • Mfr # BULK-RS-S30-119
  • Zoro # G002583584
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S30-119
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Density
1.15 g/cc
Compression Set
35 %
Tear Strength
8 N/mm
Tensile Strength
850 psi