  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-416
  • Zoro # G302586414
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-416
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Width
36 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
15 N/mm
Shape
Roll
Density
1.25 g/cc
Abrasion Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
700 psi
Oil Resistance
Fair
Maximum Temperature
450 Degrees F
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Color
Red
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Material
Silicone
Compression Set
10 %