  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-475
  • Zoro # G602582918
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-475
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Maximum Temperature
450 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Water Resistance
Good
Tear Strength
15 N/mm
Adhesive Type
High-Temp
Material
Silicone
Texture
Smooth
Color
Red
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Shape
Roll
Chemical Resistance
Good
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Density
1.25 g/cc
Oil Resistance
Fair
Compression Set
10 %