  • Mfr # BULK-RS-BHS50-958
  • Zoro # G802585184
Durometer
50A
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-958
Overall Width
12 in
Overall Thickness
2 mm
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Elongation
280 %
Standards
Grade
High Strength
Abrasion Resistance
Black
Weather Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,500 psi