  • Mfr # BULK-RS-H60MD-13
  • Zoro # G702583785
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H60MD-13
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Tear Strength
18 N/mm
Compression Set
15 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Blue
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,100 psi