  • Mfr # BULK-RS-H60MD-32
  • Zoro # G302582454
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H60MD-32
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Abrasion Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Tensile Strength
1,100 psi
Tear Strength
18 N/mm
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
Buna-N
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Fair
Color
Blue
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Water Resistance
Good
Compression Set
15 %