  • Mfr # BULK-RS-H60MD-35
  • Zoro # G802582589
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60MD-35
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Chemical Resistance
Fair
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
250 Degrees F
Color
Blue
Abrasion Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Tear Strength
18 N/mm
Tensile Strength
1,100 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Material
Buna-N
Compression Set
15 %