  • Mfr # BULK-RS-H90-25
  • Zoro # G1925608
Rubber Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H90-25
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
90A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
ASTM D2000 BF 910
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in