  • Mfr # BULK-RS-H60MD-38
  • Zoro # G602582505
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H60MD-38
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,100 psi
Material
Buna-N
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Color
Blue
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
18 N/mm
Oil Resistance
Excellent
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Density
1.25 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Sheet
Compression Set
15 %