  • Mfr # BULK-RS-BHS40-253
  • Zoro # G4854410
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS40-253
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 410, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in