  • Mfr # BULK-RS-H40-302
  • Zoro # G4925135
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-302
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 407
Grade
Standard
Color
Black
Material
Max. Temp. (F)
250
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Sheet
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 40A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good